Problem nietrzymania moczu

Panika na myśl o kichnięciu? Niechęć do podnoszenia czegoś ciężkiego? Lęk, że wybuch śmiechu skończy się nieprzyjemnym incydentem?
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to nie powód do wstydu! Fizjoterapeuta może pomóc. W naszych gabinetach zajmujemy się również takimi dysfunkcjami.

Nietrzymanie moczu należy do jednych z najbardziej krępujących i nieprzyjemnych przypadłości kobiet. Przyjmuje się, że nietrzymanie w czasie ciąży jest fizjologią, spowodowaną uciskiem na pęcherz przez rozwijający się płód. Jest to jedyny okres w życiu kobiety, gdzie sytuacja ta jest usprawiedliwiona, natomiast wszystkie inne incydenty należą do dysfunkcji.
Dysfunkcji, w których fizjoterapia może pomóc.

Nietrzymanie moczu jest to temat często omijany, o którym, w ogóle się nie mówi.
Przypadłość ta zaczyna się od nietrzymania kilku kropelek podczas kichania, śmiania się, podskoków, tańca i innych aktywności, które zawsze są bagatelizowane. Zazwyczaj mija kilka lat zanim kobieta zgłosi się z tym problemem do specjalisty.

W naszym gabinecie zajmujemy się i takimi dysfunkcjami. Z Paniami, które zgłaszają się do naszego gabinetu zawsze przeprowadzany jest wywiad i badanie, żeby ustalić co może być przyczyną tych dolegliwości. Nierzadko jest tak, że po porodzie siłami natury, mięśnie dna miednicy są rozciągnięte, nie mają swojej siły i wytrzymałości. Natomiast zdarzają się również takie sytuacje, gdzie mięśnie te są nadaktywne, czyli nadmiernie napięte np.: po upadkach na kość krzyżową, różnego rodzaju wypadkach, długo utrzymującym się stresie. Przyczyną nietrzymania moczu, gdzie u kobiety nie występowała ciąża i trauma, może być tzw. afunkcjonalna tłocznia brzuszna, czyli zwiększenie się ciśnienia w jamie brzusznej, które powoduje nacisk na pęcherz, np.: podczas podnoszenia czegoś ciężkiego. Dlatego tak ważny jest wywiad i badanie, na podstawie którego dobierane są metody pracy z tą dysfunkcją.

Kobiety, które cierpią na tę przypadłość przede wszystkim nie powinny się tego wstydzić i zgłaszać się do terapeuty, już na samym początku problemu.
W gabinecie nauczymy Was jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu, postaramy się przywrócić kontrolę nerwowo-mięśniową, zastosujemy elementy ergonomii, nauczymy jak prawidłowo wykonywać pewne czynności w życiu codziennym.
Świadomość swojego ciała oraz zmiana nawyków, które wymagają, przede wszystkim cierpliwości
z pewnością zaprocentują w przyszłości.

(fot. pixbay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *