Bruksizm, czyli o problemach zgrzytania zębów

Dzisiejsza notatka będzie dedykowana osobom, które mają problem natury stomatologicznej, związany ze zgrzytaniem zębów. Mimo, że na pierwszy rzut oka problem wydaje się stricte stomatologiczny, to tak naprawdę przy tego typu przypadłości bardzo pomocny będzie dla pacjenta wykwalifikowany fizjoterapeuta.

Bruksizm dosłownie oznacza zgrzytać zębami. Jest to termin medyczny określający tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Zwykle zaburzenie to ma miejsce w nocy, przez co jest niezwykle trudne do kontrolowania. Bruksizm jest bardzo szkodliwym nawykiem, powodującym zużywanie zębów, przez ich łamanie oraz kruszenie. Do innych skutków tego zaburzenia zaliczyć można rozchwianie zębów, ograniczenie ruchomości i zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo-żuchwowych, nadmierne napięcie mięśni żwaczy, co w konsekwencji może doprowadzić do uporczywych dolegliwości bólowych głowy, ucha czy twarzy.

Najczęściej zdarza się, że zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki pojawia się w wyniku stresu. Do innych przyczyn bruksizmu zalicza się wady zgryzu, braki zębowe oraz predyspozycje genetyczne.

Leczenie pacjentów z bruksizmem bywa trudne i wymaga dużego zaangażowania pacjenta. Fizjoterapeuta w swojej pracy ocenia napięcie mięśniowe w obrębie aparatu żucia, sprawdza symetrię oraz płynność pracy stawów skroniowo-żuchwowych. Niejednokrotnie w czasie wizyty badaniu podlega szyjny odcinek kręgosłupa. Na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego terapeuta dobiera odpowiednie metody i techniki pracy.

Warto mieć świadomość, że ten nieprzyjemny w istocie problem można rozwiązać. Nie należy jednak zwlekać i jak najszybciej udać się do terapeuty.

(foto. pexels.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *