Czy warto zwracać uwagę na prawidłową postawę?

W dzisiejszych czasach dominuje siedzący tryb życia i niewielka aktywność fizyczna. Człowiek jest istotą wygodną. Na co dzień nie zwraca uwagi na swoją postawę siedząc w pracy, przy komputerze, czy wykonując inne czynności dnia codziennego. Oczywiście do czasu, aż zacznie odczuwać ból.

Prawidłowa, optymalna postawa ciała wpływa na ustawienie kręgosłupa, klatki piersiowej i miednicy. Sam kręgosłup to niesamowita struktura, która przez większość czasu dźwiga sporo ciężaru. Bez naszej świadomości dopasowuje się do zaistniałych czynników, których na co dzień nie zauważamy. Często dochodzi do sytuacji, w których obciążenie zewnętrzne jest znacznie większe niż być powinno, co wpływa na ustawienie całego naszego ciała.

Prawidłowa postawa ciała, to solidny fundament, który zapewnia stabilność w funkcjonowaniu statycznym jak i dynamicznym naszego organizmu. Warto się jej przyjrzeć i o nią zadbać.

Czym jest nieprawidłowa postawa ciała? I jak odbija się na naszym organizmie?

Poniżej przedstawiamy, kilka najczęściej spotykanych schematów i związanych z nimi nieprawidłowości:

– wysunięcie głowy i barków w przód; dysfunkcje te prowadzą do bólów występujących w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, napięciowych bólów głowy, bólu barków, niewłaściwego ustawienia łopatki,
– zapadnięta klatka piersiowa; może zmienić tor oddechowy górno-żebrowy na niefizjologiczny, zwiększyć napięcie przepony i zaburzyć jej pracę, oraz w sposób pośredni negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie narządów wewnętrznych,
– zwiększona lordoza lędźwiowa i przodopochylenie miednicy; prowadzą do zaburzeń w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz powodują dysfunkcje w stawach kończyny dolnej.

Długie utrzymywanie złej postawy powoduje przesunięcie się środka ciężkości ciała co w późniejszym czasie może doprowadzić do częstszych przeciążeń, bólów stawów, lekkich urazów, a w najgorszych sytuacjach do kontuzji, kończących się zerwaniem, bądź naderwaniem struktur.

W rehabilitacji postawa ma ogromne znaczenie, szczególnie przy profilaktyce. Na samym początku rehabilitacji, należy stworzyć dobre warunki do uzyskania prawidłowej pozycji. Adekwatna funkcja, przywrócona przez proste zadania powinna przychodzić z łatwością, bez dodatkowych obciążeń czy napięć. Ważnym elementem rehabilitacji jest również uświadamianie Pacjenta, oraz przywrócenie kontroli nerwowo-mięśniowej.

W gabinecie Pacjent dostaje bodziec napędzający do zmian w swoim stylu życia. Terapeuta uświadamia pacjenta w jaki sposób należy dbać o właściwą postawę. Najważniejsze jest jednak to, żebyśmy na co dzień wykorzystywali porady fizjoterapeuty, tak żeby cieszyć się pełnią zdrowia.

(foto. www.mundodafisioterapia.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *