Coraz więcej biegaczy, coraz więcej kontuzji…

W ostatnim czasie w Polsce coraz popularniejsze stało się bieganie. W końcu sport ten wydaje się niezwykle prosty. Strój sportowy, buty na nogi, trochę wolnej przestrzeni i już możemy biec. Jednak brak podstawowej wiedzy na temat biegania może prowadzić i niestety coraz częściej prowadzi do mniejszych bądź większych kontuzji. A przecież chcemy biegać dla przyjemności i dla zdrowia. Warto poszerzyć swoją wiedzę tak aby sport ten sprawiał nam przyjemność i korzystnie wpływał na nasze zdrowie.

Kontuzje to nierzadki problem sportowców, dla których bieganie stanowi istotną część życia. Niestety powrót do sprawności sprzed urazu, często nie jest tak łatwy jak mogłoby się wydawać. Rehabilitacja sportowców jest wysoce zindywidualizowana, a czas jej trwania oraz formy usprawniana zależą od wielu czynników. Fizjoterapeuta po przeprowadzonym wywiadzie i badaniu fizykalnym decyduje o dalszym przebiegu rehabilitacji sportowca.

Zazwyczaj kontuzje, jakich doznają sportowcy są typowe dla uprawianej przez nich dyscypliny, co wynika ze specyfiki danego sportu.

Do głównych przyczyn urazu wśród biegaczy możemy zaliczyć:

– zbyt wysoka intensywność treningu
– nieodpowiednia technika biegu
– przeciążenia
– ćwiczenia wykonywane rutynowo bez należytej uwagi
– nieodpowiednia technika wykonywanych ćwiczeń
– nieprawidłowa lub zbyt krótka rozgrzewka
– brak odpoczynku
– przetrenowanie
– nieodpowiednie obuwie

Wśród biegaczy kontuzje lokalizują się najczęściej w okolicy stawu skokowego, stawu kolanowego, ścięgna Achillesa oraz przedniej części piszczeli. Inne, często wymieniane przez sportowców struktury to: mięsień dwugłowy uda, czterogłowy uda, brzuchaty i płaszczkowaty łydki, mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz staw biodrowy. Zdarzają się również sytuacje, w których biegacze zjawiają się w gabinecie z dolegliwościami bólowymi w obrębie stawu ramiennego.

Dla fizjoterapeutów zrozumiałe jest, że sportowcy nie chcą rezygnować z treningów, nawet w trakcie występowania dolegliwości bólowych czy kontuzji. Przy precyzyjnej terapii i odpowiednio zaplanowanych formach obciążenia, zupełna rezygnacja z treningów nie zawsze jest konieczna. Prawidłowo prowadzona rehabilitacja umożliwia powrót do formy sprzed kontuzji. Należy pamiętać, że nie ma gotowych zestawów ćwiczeń, które byłby odpowiednie dla każdego sportowca. Każda terapia, ćwiczenie czy obciążenie powinno być dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Niezbędna jest w tym przypadku poprawnie przeprowadzona diagnostyka.

Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek dyskomfortu podczas biegu lub też objawów bólowych, im szybciej skonsultujemy się ze specjalistą tym większe prawdopodobieństwo szybkiego powrotu do zdrowia.

Marta Schmidt

(foto. pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *