Dlaczego prawidłowa funkcja i ustawienie klatki piersiowej jest tak ważne?

Klatka piersiowa- dlaczego prawidłowa funkcja i ustawienie jej jest tak ważne?

W poprzednich notatkach wspominano o prawidłowej postawie ciała, ustawieniu klatki piersiowej oraz prawidłowym torze oddechowym.
[Czy warto zwracać uwagę na prawidłową postawę?]

W dzisiejszym artykule wyjaśniamy dlaczego prawidłowa funkcja klatki piersiowej jest tak ważna i co może powodować jej dysfunkcje.

Mówiąc o klatce piersiowej, powinniśmy mieć na uwadze mostek, żebra oraz piersiowy odcinek kręgosłupa. Wszystkie te struktury są ze sobą połączone stawami, więzadłami, chrząstkozrostami. Oprócz szkieletu kostnego, klatkę piersiową buduje system mięśni, czyli tzw. mięśnie oddechowe.

W prawidłowym wzorcu ruchowym, podczas wdechu dochodzi do obniżenia przepony, klatka piersiowa rozszerza się od dołu i delikatnie unosi do góry wprowadzając w ruch górne partie żeber. W trakcie oddychania i ruchu klatki piersiowej, barki powinny pozostać rozluźnione. Podczas tego procesu oprócz przepony, zaangażowane są między innymi mięśnie międzyżebrowe oraz „szyjne” mięśnie oddechowe.

Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzenia wzorca oddechowego jest przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała. Podczas np.: siedzenia, kiedy zostanie pogłębiona kifoza piersiowa, dochodzi do obniżenia klatki piersiowej. Obniżona klatka piersiowa pociąga za sobą mięśnie szyi powodując zwiększenie ich napięcia, prowadząc do przeciążeń. Takie ustawienie klatki piersiowej utrudnia również jej ruch, a ograniczenie ruchomości klatki piersiowej doprowadzi do zaburzenia całej biomechaniki obręczy barkowej oraz szyjnego i piersiowego odcinka kręgosłupa. Przeciążone mięśnie i stawy z czasem zaczynają boleć i utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Musimy brać pod uwagę, że ciało ludzkie jest tylko jedno i wszystko wpływa na wszystko. Każda część ludzkiego ciała jest ze sobą połączona, a klatka piersiowa z kręgosłupem tworzy solidny fundament dla naszej postawy. Więc nasuwa się pytanie: czy bóle odcinka lędźwiowego mogą mieć swoje źródło również w złej biomechanice klatki piersiowej? Zdecydowanie tak…

Poniżej w linku przedstawiamy pracę klatki piersiowej i wszystkich mięśni zaangażowanych w proces oddychania w prawidłowym schemacie ruchowym.

Pogłębianie wiedzy dotyczącej odpowiedniej postawy naszego ciała z pewnością wpływa pozytywnie na komfort naszego życia i codziennego funkcjonowania bez bólu!

A jak jest z Twoim oddychaniem?

Paulina Szałapska

(foto. pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *