Nietypowa terapia i wszechstronność fizjoterapii

Kilka dni temu do Naszego gabinetu trafiła młoda pacjentka z dość nietypowymi objawami. Pacjentka od około dwóch miesięcy odczuwa ból dziąseł, bóle zębów- głównie dolnych jedynek i dwójek. Ból ten promieniuje od dziąseł do szczytu korony zęba. Czasem objawy przenoszą się na górne zęby. Pacjentka zgłasza również, pieczenie i szczypanie języka, pojawiające się na całej jego powierzchni. Objawy, które opisywała występują ciągle, pojawiają się raz w mniejszym, a raz w większym nasileniu.

Swoje dolegliwości pacjentka konsultowała z kilkoma specjalistami, którzy zalecili środki przeciwbólowe, wypełnienie ubytków oraz wyrwanie kilku zębów. Sukcesywnie wykonywała polecone zalecenia, bez większych efektów. Z wywiadu wynikało również, że pacjentka jest podatna na stres, który zaostrza opisywane objawy.

W badaniu sprawdziłam ruchomość górnego odcinka szyjnego kręgosłupa oraz stawów skroniowo-żuchwowych. W obu przypadkach były widoczne ograniczenia. W próbnej terapii wykorzystałam techniki z zakresu terapii manualnej takie jak detonizacja mięśni podpotylicznych oraz mięśni aparatu żucia, w celu utorowania sobie drogi do głównej terapii, którą wykonałam już bezpośrednio na stawach skroniowo-żuchwowych. Do terapii prawego stawu skroniowo-żuchwowego wykorzystałam między innymi trakcję, która po kilku seriach powtórzeń sprawiła, że ból po prawej stronie całkowicie ustąpił. Wykonałam tę samą technikę po drugiej stronie. Po wykonaniu paru powtórzeń, ból cały czas się utrzymywał. Do tej samej techniki dodałam lekki komponent protruzji, czyli wysunięcia żuchwy w przód. Po kilku powtórzeniach ból zmniejszył się o około 80%. Na koniec terapii pacjentka otrzymała dwa proste ćwiczenia do domu, w celu utrzymania efektów wykonanego zabiegu.

Przyznam szczerze, że pierwszy raz miałam do czynienia z takimi objawami, które zgłaszał pacjent. Uważam, że opisywany przypadek jest niesamowicie ciekawy i niezmiernie się cieszę, że udało się pomóc mimo, że na pierwszy rzut oka problem wydaje się stricte stomatologiczny.

Pacjenci z nietypowymi objawami to zawsze wyzwanie- wyzwanie terapeutyczne, które nie zawsze jest proste.

Paulina Szałapska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *