Dlaczego stretching jest ważny?

Stretching czyli zapożyczone z angielskiego rozciąganie- to gimnastyka ciała, którą powinniśmy wykonywać na co dzień. Ćwiczenia rozciągające pomagają nam uzyskać pełną kontrolę i harmonię z własnym ciałem, dzięki temu rozprężają się mięśnie i wyzwalamy pozytywną energię. W ten sposób jesteśmy w stanie usunąć napięcia i wyeliminować ból. Warto więc nauczyć się świadomie rozciągać, aby w naszym ciele nie pojawiały się blokady utrudniające swobodny ruch. Ważne jest regularne ich wykonywanie, skupiając się przy tym na odpowiednim oddychaniu.

Kto powinien wykonywać takie ćwiczenia? Odpowiedź brzmi: KAŻDY! Niezależnie czy masz 18 czy 70 lat, uprawiasz sport czy nie, prowadzisz siedzący tryb życia czy aktywny, cierpisz na choroby przewlekłe czy cieszysz się końskim zdrowiem- rozciąganie jest dla Ciebie.

Oczywiście po jakiejkolwiek aktywności fizycznej np. bieganiu, jeździe na rolkach lub rowerze, ćwiczenia te powinny być nieoderwalną częścią tego wysiłku. Po całym dniu siedzenia w biurze lub samochodzie również nie powinno się zapominać o tej prostej aktywności. Najlepszym rozwiązaniem byłoby je wpleść w swój plan dnia o stałej porze.

Pamiętajmy, że ta wyciszająca gimnastyka zaprasza do wsłuchania się w rytm naszego ciała. Poprawi naszą sylwetkę w tym pewną postawę oraz sposób poruszania się. Piękna sylwetka i wdzięk zależą od elastyczności mięśni i zachowania harmonii, a nie od szczupłego kształtu.

Do zalet stretchingu zaliczymy również:
• Zwiększenie amplitudy ruchu
• Rozluźnienie psychiczne i fizyczne
• Zwiększenie przepustowości naczyń krwionośnych
• Podniesienie odporności na zmęczenie
• Zapobieganie urazom oraz bólom mięśniowo-stawowym

Warto poświęcić kilkanaście minut dziennie na tę aktywność. Podkreślić należy fakt, że ćwiczenia są bardzo bezpieczne, należy tylko odpowiednio je dobrać do siebie i swoich potrzeb. Jeśli nie jesteś pewny jak je wykonywać albo które są dla Ciebie najlepsze, zapraszamy do naszego gabinetu. Nasze fizjoterapeutki dobiorą je specjalnie dla Ciebie, pokażą jak prawidłowo wykonać poszczególne ćwiczenia alby cieszyć się z efektów. Pamiętaj, że technika wykonywanych ćwiczeń ma ogromne znaczenie.

Justyna Straszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *