Jak dobrze być kobietą w XXI wieku!

Czy wiecie, że pierwsza kobieta w Polsce uzyskała tytuł doktora habilitowanego dopiero w 1920r na Uniwersytecie Jagiellońskim? Nazywała się Helena Grajewska i była pierwszą kobietą z tytułem docenta w niepodległej Polsce!

Kobiety stoczyły ciężką walkę, aby mogły zdobywać wykształcenie i rozwijać się w swoim ojczystym języku. Dopiero w 1906 roku podjęto uchwałę, która dopuściła kobiety do studiowania na uniwersytetach polskich. Do tego czasu studiowały za granicą lub były za wyjątkiem dopuszczane do uczestniczenia w zajęciach w charakterze gości i nie zdobywały wykształcenia.

W 1894 roku za drogą wyjątku zostały dopuszczone 3 kobiety do studiów farmaceutycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagielońskiego. Owe studentki musiały uzyskać zgodę każdego profesora na uczestniczenie w ich zajęciach oraz w egzaminach, a na koniec edukacji nie otrzymywały dyplomu. Czy możecie wyobrazić sobie taką sytuację w obecnych czasach?
Dlaczego tak się obawiano płci pięknej na uczelniach?

Niektórzy profesorowi uważali, że kobiety na uczelniach wprowadzą zamieszanie, flirt oraz zabawę i będą przeszkadzać w nauce. Dodatkowo obawiali się, że studia to tylko dodatek do modnego życia i ich kaprys!
Dzisiaj każda kobieta może działać w różnych organizacjach i zdobywać wykształcenie, takie jak sobie wymarzy! Bez żadnych utrudnień i ograniczeń.

Dostępność do wiedzy jest teraz nieograniczona, korzystajmy z tego drogie Panie i bądźmy dumne z tego, że jesteśmy kobietami!

Natalia Śledziona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *