Jak dobrze być kobietą w XXI wieku!

Czy wiecie, że pierwsza kobieta w Polsce uzyskała tytuł doktora habilitowanego dopiero w 1920r na Uniwersytecie Jagiellońskim? Nazywała się Helena Grajewska i była pierwszą kobietą z tytułem docenta w niepodległej Polsce!

Kobiety stoczyły ciężką walkę, aby mogły zdobywać wykształcenie i rozwijać się w swoim ojczystym języku. Dopiero w 1906 roku podjęto uchwałę, która dopuściła kobiety do studiowania na uniwersytetach polskich. Do tego czasu studiowały za granicą lub były za wyjątkiem dopuszczane do uczestniczenia w zajęciach w charakterze gości i nie zdobywały wykształcenia.

W 1894 roku za drogą wyjątku zostały dopuszczone 3 kobiety do studiów farmaceutycznych na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagielońskiego. Owe studentki musiały uzyskać zgodę każdego profesora na uczestniczenie w ich zajęciach oraz w egzaminach, a na koniec edukacji nie otrzymywały dyplomu. Czy możecie wyobrazić sobie taką sytuację w obecnych czasach?
Dlaczego tak się obawiano płci pięknej na uczelniach?

Niektórzy profesorowi uważali, że kobiety na uczelniach wprowadzą zamieszanie, flirt oraz zabawę i będą przeszkadzać w nauce. Dodatkowo obawiali się, że studia to tylko dodatek do modnego życia i ich kaprys!
Dzisiaj każda kobieta może działać w różnych organizacjach i zdobywać wykształcenie, takie jak sobie wymarzy! Bez żadnych utrudnień i ograniczeń.

Dostępność do wiedzy jest teraz nieograniczona, korzystajmy z tego drogie Panie i bądźmy dumne z tego, że jesteśmy kobietami!

Natalia Śledziona

One Comment

  1. Forex Watchers on

    Pragnac uniknac ewentualnego podejrzenia o plagiat od razu zaznaczam i podkreslam, ze pytanie czy lepiej jest dodawac lat do zycia, czy zycia do lat nie ja wymyslilem i nawet nie pamietam, gdzie je pierwszy raz uslyszalem. Szybkie poszukiwanie w internecie nie doprowadzily mnie do odnalezienia Autora lub (pamietajac poprawnosci politycznej) Autorki. Byc moze ta Osoba nie zyje i to wystarczajaco dlugo, aby jej mysli stanowily dobro wspolne? W kazdym razie tak postawione pytanie pozostaje niezwykle aktualne, kiedy pojawia  srednia naszego zycia istotnie sie wydluzyla i nadal wydluza i to przez zwiekszenie liczby osiemdziesieciolatkow. Poprzedni  numer naszego czasopisma dedykowalismy fizjoterapii geriatrycznej tym razem poszerzylismy nasze zainteresowania o jakosc zycia. Ma ona zasadnicze znaczenie dla poczucia sensu zycia, a to jak mowil filozof, ktorego nazwiska takze nie pomne, jest jedyna obrona swiadomosci, ktora zrozumiala, ze musi umrzec. Sens w wielu jezykach oznacza kierunek poruszania sie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *