
Igłoterapia
Igłoterapia jest to jedna z metod fizjoterapii wykonywana za pomocą igieł akupunkturowych. W Polsce wyróżniamy kilka nazw określających igłoterapię: „Medyczna akupunktura”, „Igłoterapia cienkoigłowa / gruboigłowa” oraz „Dry needling” który oznacza suche igłowanie.
Nazwa „Dry needling” powstała, ponieważ podczas wykonywania zabiegu nie dochodzi do wstrzyknięcia żadnego płynu tak jak np. w przypadku ortopedycznej iniekcji. Suche igłowanie wykorzystujemy głównie w celu dezaktywacji mięśniowo-powięziowych punktów spustowych oraz innych rodzajów bólu.
Nie wiecie jeszcze czym są punkty spustowe?
Przeczytajcie artykuł:
W języku łacińskim „aku” oznacza igłę, natomiast „punctura” ukłucie.
Akupunktura jest częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej i diametralnie rożni się od igłoterapii całą metodyką wykonywania zabiegów. Igłoterapia to technika zachodniej medycyny w której zwracamy uwagę na zmiany biochemiczne wywołane nakłuciem, natomiast w akupunkturze wpływamy m.in. na przepływ energii w meridianach.
Suche igłowanie nie jest osobną terapią, tylko jednym z elementów w procesie leczenia. Podczas badania i wywiadu z pacjentem terapeuta sam decyduje, czy igłoterapia w danym przypadku jest wskazana.
W czasie zabiegu w efekcie nakłuwania prowadzimy do silnego pobudzenia obszaru poddanego igłoterapii. Terapeuta wykonuje kilka nakłuć oraz manipulacji igłą doprowadzając do mikrouszkodzeń oraz przekrwienia wewnątrz mięśnia. Dzięki temu uruchomione zostają procesy regeneracyjne i obserwujemy spadek intensywności bólu oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego. Zabieg pozwala na odtworzenie prawidłowej długości i elastyczności mięśnia.
Wskazania do zabiegu igłoterapii:
• Bóle mięśni,
• Mięśniowo-powięziowe punkty spustowe,
• Przykurcz (skrócenie czynnościowe) mięśni,
• Niesymetryczne napięcie mięśni, które nie jest wynikiem zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego,
• Dysfunkcje narządu ruchu o różnorodnym pochodzeniu,
• Blizny.
Natalia Śledziona