Przywitaj wiosnę głębokim oddechem!

Wiosna !

Przywitajmy ją głębokim oddechem -dosłownie!

Wydawać by się mogło, że oddech to bułka z masłem i chleb powszedni dla każdego. Po co go ćwiczyć skoro cały czas to robimy i tu zaczynają się schody, ponieważ okazuje się, że wiele osób oddycha nieprawidłowo.

Głównym mięśniem oddechowym jest przepona i to ona powinna wykonywać całą prace. Wyróżniamy również mięśnie oddechowe pomocnicze, które z kolei w prawidłowych warunkach wspomagają przeponę w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania (np intensywny wysiłek lub bardzo duży stres). Mięśnie te w swojej głównej roli odpowiadają za stabilizacje kręgosłupa i łopatek, unoszenie ramion do góry czy ruchy głowy. Kiedy nieprawidłowo oddychasz, są one przeciążone ciągłym wykonywaniem nie swojej pracy.

Jeśli więc cierpisz na sztywność lub bóle w górnej części tułowia warto „przyjrzeć się” swojemu oddechowi. Ciągle powtarzający się nieprawidłowy wzorzec, nasz układ nerwowy bierze za normę, a napięte mięśnie oddechowe pomocnicze, jako sytuacje stresową!

Dlatego, tak ważne jest ćwiczenie prawidłowego, przeponowego, toru oddechu. Jak to zrobić? Przyjmujemy wygodną pozycje, następnie bierzemy spokojny wdech nosem kierując powietrze w dolną część klatki piersiowej, tak by żebra się uniosły i rozszerzyły, a następnie na wydechu „zamykamy” klatkę piersiową od dołu.

Dajcie znać jak Ci poszło i czy potrafisz prawidłowo oddychać!

Justyna Straszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *