Drogie Panie, co z tym brzuchem? O mięśniu prostym słów kilka!

W naszym gabinecie dużą grupą pacjentów stanowią kobiety zaraz po porodach. Dzisiejszy wpis będzie poświęcony dolegliwości, z którą skutecznie radzimy sobie na co dzień! Rozejście mięśnia prostego brzucha to bardzo szeroki temat, a zarazem bardzo ważny w kontekście naszego zdrowia dlatego będzie rozwijany stopniowo u nas na stronie. Pierwszy wpis z tej serii jest poświęcony opisowi problemu, więc zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tematem, a szczególnie panie w ciąży oraz te, które poród mają już za sobą.

Rozejście mięśnia prostego brzucha (RMPB) jest zaburzeniem strukturalnym i funkcjonalnym pojawiającym się w ciele. Problem najczęściej dotyczy kobiet po poradach (na nim się skupimy), ale mężczyźni i dzieci też się z nim zmagają.

W ciąży ściana brzucha musi znacznie zwiększyć swój wymiar dlatego dochodzi do fizjologicznego rozluźnienia i rozciągnięcia mięśni oraz tkanki łącznej, która je scala. Dostosowuje się w ten sposób do zwiększającej się objętości brzucha oraz ciśnienia w jego wnętrzu. Dlatego zaraz po porodzie tkanki te pozostają w słabym napięciu, a proces ich regeneracji, czyli powrotu do odpowiedniego napięcia i długości, trwa co najmniej kilka tygodni. Niestety nie zawsze przebiega prawidłowo. 

Przyczyną utrzymującego się RMPB jest zaburzenie struktur w ciele, stałe lub czasowe zwiększone ciśnienie śródbrzuszne oraz brak prawidłowej funkcji. Jeśli nie dostarczymy naszym mięśniom prawidłowego bodźca w postaci odpowiedniego ruchu, nastąpi pogłębienie problemu manifestujący się zanikiem tkanki. Kiedy struktura w naszym ciele niedomaga, nie jesteśmy w stanie odbudować jej funkcji ,więc wpadamy w błędne koło, jeśli w porę nie zaczniemy odpowiedniej terapii.

Nie należy skupiać się tylko na mięśniu prostym brzucha, bo często problem leży w innych strukturach. Często cała ściana brzucha, wszystkie jej mięśnie, pozostaje w nadmiernym napięciu, występuje zły wzorzec oddechowy oraz nieprawidłowa postawa. Bardzo często problemy te występują u kobiet jeszcze przed zajściem w ciążę.

Aby nastąpił fizjologiczny powrót do formy po porodzie kobieta potrzebuje czasu oraz dobrych nawyków ruchowych. Przy zaburzeniach postawy i oddechu oraz za wcześnie aplikowanych zbyt dużych obciążeniach, ciało nie ma odpowiednich warunków by regeneracja nastąpiła samoistnie i we właściwym czasie.

Wyczekujcie następnego wpisu o tym jakie objawy towarzyszą RMPB, jakie mogą pojawiać się problemy jeśli zbagatelizujemy problem oraz jak radzić sobie kiedy już mamy stwierdzony. Jeśli ciekawi Was coś szczególnie w tym temacie to dajcie znać w komentarzu lub wiadomości.

Justyna Straszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *