Dlaczego rola postawy ciała jest tak ważna przy problemach z mięśniami brzucha?

Czy wiesz dlaczego postawa ciała jest jedną z głównych składowych w procesie rehabilitacji, przy rozejściu mięśnia prostego brzucha(RMPB)? Zrozumienie mechanizmu powstawania dysfunkcji daje ponad 50% skuteczności w procesie leczenia. Dlaczego? To jak poznanie słabych stron u wroga i ich umiejętne wykorzystanie w walce z nim. Zapraszam więc do krótkiej lektury!

Ostatnio pisałam o tym czym jest rozejście mięśnia prostego brzucha i dlaczego może pojawić się po porodzie. Jeżeli nie mieliście okazji przeczytać tego wpisu to zachęcam do nadrobienia zaległości.

Kontynuując temat, dziś przyjrzymy się naszej postawie. Niestety kiedy jest ona wadliwa, sytuacja zaczyna się komplikować, a nasz organizm uruchamia procesy adaptacyjne. Oznacza to zwiększenie pracy innych mięśni, co powoduje ich przeciążenia, które rzutują też na układ kostny. Przekłada się to początkowo na uczucie dyskomfortu w pozycji siedzącej czy stojącej. Niestety pojawiające się w międzyczasie, nawet drobne urazy, zwiększają proces adaptacyjny, który skutkować będzie uszkodzeniami mięśniowym i kostnymi.

Zmiany w strukturze tkanki np. w mięśniu powodują, że proces adaptacji zaczyna szwankować. Zdolności przystosowawcze ulegają zmniejszeniu, ponieważ spada wydolność w przeciążonych miejscach, a objawy zaczynają się nasilać. Taka sytuacja ma miejsce u  pacjentek z rozejściem mięśnia prostego brzucha. W przypadku pań po porodzie, rosnący brzuch ciążowy i adaptacja ciała w tym czasie jest wynikiem RMPB, zaznaczając że nie sama ciąża jest przyczyną jego powstania. Postawa kobiety ciężarnej z każdym miesiącem ulega zmianie, a do najważniejszych zaliczymy: przeniesienie środka ciężkości ciała, pogłębienie krzywizn kręgosłupa, czy zmianę rozkładu napięcia mięśni i powięzi.

Badanie i ocena postawy jest więc kluczowym aspektem w procesie rehabilitacji RMPB. Terapeuta na wizycie identyfikuje nieprawidłowości, dlatego tak ważne jest zasięgnięcie porady u specjalisty. Właściwe ustawienie ciała sprawia, że struktury naszego ciała dobrze ze sobą współgrają. Optymalne napięcie daje nam równowagę, która niezbędna jest w procesie zdrowienia.

Wiedza z zakresu mechanizmu powstawania problemu/dysfunkcji jest pierwszym krokiem, aby wprowadzić efektywne działania lecznicze. Jeśli wiemy jaki jest cel kolejnych etapów rehabilitacji, to jesteśmy w stanie z większą skutecznością przestrzegać zaleceń. Trzeba zaznaczyć, że u każdej osoby z tym samym problemem, powody jego powstania mogą być i są inne, dlatego terapia musi być dobra indywidualnie. To co u jednej osoby będzie przynosić efekty, u drugiej może je opóźniać, dlatego warto zacząć od nauczenia się siebie oraz poznania swoich słabości i możliwości.

W kolejnym wpisie skupimy się na objawach towarzyszących RMPB. Weźmiemy pod lupę również brzuch jako całość, bądźcie więc czujni 🙂

Z pozdrowieniami

Justyna Straszak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *