Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej.

Na pierwszej wizycie ustalam z jakimi problemami zgłasza się do gabinetu pacjentka. Wizyta rozpoczyna się od zebrania wywiadu(rozmowy). Warto przemyśleć jakie problemy w ostatnim czasie objawiały się w codziennym życiu i przeszkadzały w funkcjonowaniu. Ważne, aby wiedzieć kiedy problem/dolegliwość się nasila, a kiedy zmniejsza,-pod uwagę bierzemy porę dnia, pozycje np. siedzącą, stojącą, czy ruch. Pytania dotyczą nie tylko obszaru miednicy mniejszej (czyli narządu rodnego, sromu, mięśni dna miednicy, spojenia łonowego, kości krzyżowej i ogonowej), ale także pracy jamy brzusznej (układu trawiennego), kręgosłupa, stawów obwodowych czy układu oddechowego. Znaczenie mają również choroby współistniejące oraz przyjmowane leki.

Na początku badania oceniam postawę i aby najlepiej to zrobić, pacjentka powinna rozebrać się do bielizny. Najczęściej kolejnym krokiem jest badanie przezpochwowe, w celu oceny pracy mięśni dna miednicy. W przypadku  blizny w okolicy krocza np. po porodzie, oceniam ją pod kątem funkcjonalnym. Jeśli jest potrzeba pracy w tym rejonie to od razu ją wykonuję. Podczas badania i terapii cały czas mówię pacjentce co robię i pytam o odczucia. W każdym momencie możemy przerwać pracę, jeśli pacjentka mi to zakomunikuje. W trakcie wizyty ocenie i badaniu manualnemu mogą podlegać również powłoki brzuszne, kręgosłup (plecy), biodra, głowa i wszystkie blizny na ciele - szczególnie te związane bezpośrednio z rejonem miednicy i brzucha.

Każda wizyta jest inna, bo nie ma dwóch takich samych pacjentek. Staram się jak najwięcej przekazać przydanych informacji, uczę prawidłowych/ergonomicznych pozycji i przekazuję zalecenia do samodzielnego wykonywania w domu.

Chcę, aby wizyta była jak najbardziej komfortowa. Jeśli w trakcie nie jesteś czegoś pewna lub nie rozumiesz moich zaleceń proszę, abyś to zgłaszała. Zależy mi, aby Ci pomóc, więc nie bój się pytać.

Do zobaczenia na wizycie!

Justyna