Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Terapia blizn

Blizna jest zmianą skórną, która powstała na skutek uszkodzenia co najmniej skóry właściwej (czyli warstwy głębokiej skóry). Ubytek w skórze uzupełniany jest przez nową tkankę łączną i włókna kolagenowe w procesie gojenia. Blizna może powstać na skutek:

  • urazu (mechanicznego uderzenia)
  • oparzenia lub odmrożenia
  • pogryzienia
  • przecięcia
  • działania substancji żrącej
  • choroby wywołującej zmiany skórne
  • leczenia operacyjnego

oraz wielu innych czynników uszkadzających, których nie sposób wymienić.

Każda blizna to miejsce o zmniejszonej ruchomości tkanek i zaburzenie homeostazy( równowagi) organizmu. Oznacza to, że blizna może ograniczać ruch w ciele, osłabiać prace mięśni lub narządów. Objawy nie zawsze są lokalne (w okolicy blizny) często problemy funkcjonalne są znacznie oddalone, w innych rejonach ciała.

Terapię blizny warto wykonać zawsze, niezależnie od tego ile ma tygodni, miesięcy czy lat. Nawet kilkunastoletnie blizny jesteśmy wstanie rehabilitować z sukcesem. Najlepszym jednak okresem jest rozpoczęcie pracy z blizną zanim jeszcze powstanie czyli np. przed planowym zabiegiem lub operacją.

Jeśli Twoja blizna daje objawy bólowe, ciągnie, swędzi, drażni Cię jej dotykanie, nie masz czucia w jej okolicy, wygląd wydaje Ci się niewłaściwy, jest przerośnięta, wciągnięta, niejednorodna, czerwona, rozciągnięta lub sztywna zgłoś się na wizytę. Każdy niepokojący objaw warto sprawdzić.

Terapia blizny jak każda terapia rozpoczyna się od zebrania wywiadu, badania i dopiero rozpoczęcia pracy, która obejmuje terapię manualną, ruchową, narzędziową, z przyrządami i kinesio taping. Techniki, intensywność i rodzaj bodźca dobieramy indywidualnie do stanu pacjentki, wieku blizny i indywidualnych odczuć. 

Serdecznie zapraszam na wizytę.