Rehabilitacja stomatologiczna
Stawy skroniowo-żuchwowe to często pomijana strefa narządu ruchu, która może być przyczyną wielu dolegliwości bólowych. Rehabilitacja stomatologiczna bazuje na normalizacji napięć w obrębie całego kompleksu skroniowo-żuchwowego, przywracaniu fizjologicznej ruchomości oraz prawidłowego wzorca ruchu. Nie bez znaczenia w terapii stawów skroniowo-żuchwowych pozostaje postawa ciała pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka szyjnego kręgosłupa.
Przyczyn dysfunkcji w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego jest wiele. Bardzo istotnym elementem w fizjoterapii stomatologicznej jest diagnostyka, która pozwoli na dobranie indywidualnej terapii, skupionej przede wszystkim na przyczynie problemu.
Podczas pierwszej wizyty zostaje przeprowadzany wywiad, specjalistyczne badanie fizjoterapeutyczne oraz próbna terapia. Fizjoterapeuta w oparciu o wywiad i badanie fizykalne dobiera odpowiednie metody i techniki pracy.
Należy pamiętać, że praca w gabinecie ze specjalistą jest tylko częścią leczenia. Dysfunkcje w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych wymagają regularnej autoterapii. Pacjent podczas wizyty, w oparciu o diagnostykę, zostaje poinstruowany o ćwiczeniach utrwalających efekty pracy z terapeutą.
Wskazania do rehabilitacji stomatologicznej:
- Dolegliwości bólowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych
- Ograniczenie ruchomości żuchwy (Problemy z otwieraniem i zamykaniem ust)
- Niefizjologiczne dźwięki stawowe, trzaski i przeskakiwania
- Bolesność palpacyjna mięśni narządu żucia
- Zgrzytanie zębami (bruksizm)
- Dolegliwości bólowe głowy
- Dolegliwości bólowe w okolicy czołowej, skroniowej bądź potylicznej
- Szumy uszne
- Zawroty głowy