Dlaczego człowiek stoi i się nie przewraca?

Równowaga

Fizjoterapia oferuje wiele możliwości dla pacjentów z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi. Jeżeli miewasz problemy z jej zachowaniem, kompleksowa terapia w gabinecie fizjoterapeutycznym może poprawić jakość Twojego życia. Jak prawidłowo powinien funkcjonować zmysł rónowagi?

Równowaga to zdolność naszego ciała do utrzymania stabilnej postawy w przestrzeni. Zależy ona od sprawnego działania narządu przedsionkowego znajdującego się w uchu wewnętrznym; wzroku oraz układu ruchu, czyli proprioreceptorom, które są wrażliwe na ucisk, rozciąganie i znajdują się m.in. w mięśniach, ścięgnach, torebkach stawowych. Dzięki tym elementom mamy informację o położeniu naszego ciała w przestrzeni.

Wszystkie bodźce z tych receptorów przekazywane są i przetwarzane w Ośrodkowym Układzie Nerwowym. Żeby zobaczyć jak duży wpływ ma wzrok na utrzymanie ciała w równowadze, warto spróbować stanąć na jednej nodze najpierw z otwartymi, a następnie z zamkniętymi oczami. Kiedy było trudniej?

Układ równowagi daje nam poczucie stabilności w spoczynku oraz w ruchu. Na co dzień nie myślimy o tym jak utrzymać równowagę, tylko po prostu idziemy przed siebie. Nie zdajemy sobie sprawy, ile pracy nasz organizm musi włożyć w to, aby zachować stabilną postawę. Żeby móc bez problemu przemieszczać się, układ równowagi pozwala na utrzymanie stałego pola widzenia podczas ruchu, kontroluje ruch gałek ocznych, utrzymuje stałe napięcia mięśni szkieletowych oraz przekazuje informacje o położeniu poszczególnych części ciała względem siebie .

Zatem utrzymanie równowagi to bardzo złożony proces, bez którego nie bylibyśmy w stanie na co dzień funkcjonować. Podziękujmy swojemu ciału i dbajmy o nie!

Natalia Śledziona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *