Kinesiology Taping

Kinesiology Taping (dynamiczne plastrowanie) to metoda pozwalająca na osiągnięcie bardzo dobrych efektów terapeutycznych poprzez działanie plastra naklejonego odpowiednio na skórę w celu wywołania pożądanych zmian. Aplikacje mogą wpływać na poprawę funkcji tkanek lokalnie, czyli dokładnie w miejscu naklejenie plastra, jak i globalnie czyli poza obszarem problemu funkcjonalnego. Dlatego przed zastosowaniem odpowiedniej aplikacji terapeuta wykonuje testy przesiewowe lokalizując dysfunkcje w organizmie i porównując je z występującymi objawami.
Kinesiology Taping to terapia której korzenie pochodzą z medycyny dalekowschodniej, gdzie nie leczy się choroby, a pacjenta. W terapii tej wykorzystujemy plaster o zbliżonych parametrach do właściwości ludzkiej skóry, a poprzez jego aplikacje dajemy możliwość przywrócenia funkcji. Nie jest ona oparta na stosowaniu gotowych schematów dla poszczególnych schorzeń, gdyż nie ma dwóch takich samych przypadków. Każda aplikacja poprzedzona jest oceną i badaniem układu mięśniowo-powięziowego w celu jak najlepszego zastosowania plastra.

Największe zalety kinesiology tapingu:
• efekt terapii pojawia się bezpośrednio po apikacji i utrzymuje się po jej usunięciu
• działanie długofalowe zgodnie z funkcjowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę
• długi okres używania
• terapia jest dobrze akceptowana przez pacjentów
• brak negatywnych odczuć skórnych (plaster nie przeszkadza w "normalnym" funkcjonowaniu)
• można stosować równocześnie inne formy terapii
• wspiera procesy lecznicze, normalizuje napięcie mięśniowe, poprawia mikrokrążenie, aktywuje układ limfatyczny, wspiera funkcje stawów

O celowości i rodzaju aplikacji decyduje terapueta. Miejsce poddane terapii musi być odpowiednio przygotowane tzn: pozbawione owłosienia, skóra nie może być uszkodzona (rany, wypukłe brodawki) oraz powinna być odpowiednio oczyszczona.